Czy warto szkolić z bhp we Wrocławiu do końca 2020 - z bhp

bhp wrocław

Kurs BHP dla pracowników technicznych

Ukończenie odpowiedniego szkolenia BHP jest jednym z obowiązków wynikających bezpośrednio z Kodeksu Pracy. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które będzie odpowi

Czy warto szkolić z bhp we Wrocławiu do końca 2020 - z bhp bhp wrocław
ednio dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. Jeden z rodzajów kursu BHP jest przeznaczony dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych. Kursy BHP dla pracowników inżynieryjnych mogą być przeprowadzane w formie seminarium lub w formie nauczania internetowego. Samo szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników inżynieryjno-technicznych dotyczy takich zawodów, jak technolog, projektant, konstruktor maszyn i urządzeń. Taki rodzaj kursu BHP jest ważny przez okres pięciu lat. Szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych obejmuje minimum szesnaście godzin lekcyjnych, a sam kurs kończy się odpowiednim egzaminem sprawdzającym wiedzę uczestników. Podczas kursu BHP pracownicy są zapoznawani z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują na konkretnym stanowisku.


Pojęcie BHP

BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest powszechnie używaną nazwą, która określa zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Ponadto BHP to nie tylko zbiór zasad, ale także osobna dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem właściwych warunków pracy. BHP jest na tyle szerokim pojęciem, że w jego ramach można znaleźć kwestie zahaczające o ergonomię, medycynę pracy, ekonomikę pracy oraz o psychologię pracy. Zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy muszą być stosowane przez wszelkie firmy i przedsiębiorstwa. Przepisy prawne regulujące kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy znajdują się w Kodeksie Pracy, którego musi przestrzegać każdy pracodawca. Organem, który stoi na straży przestrzegania przepisów BHP, jest Państwowa Inspekcja Pracy. Na rynku istnieją specjalne firmy, które działają w branży BHP oferując wiele przydatnych usług pracodawcom, jak na przykład wstępne i okresowe szkolenia BHP, przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa oraz wykonanie oceny ryzyka zawodowego.


Przepisy zawarte w Kodeksie Pracy

Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.


Zadania okresowych szkoleń BHP

Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Przeprowadzaniem okresowych szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się specjalistyczna firma działająca w branży BHP. Głównym celem okresowego szkolenia BHP jest uaktualnienie wiedzy pracownika z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane co jakiś czas, a okres ich ważności zależy od rodzaju kursu. Niektóre kursy BHP posiadają dłuższą ważność niż inne, dlatego że dotyczą wykonywania pracy na określonym stanowisku. Przeprowadzanie okresowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ma na celu głównie aktualizowanie oraz ugruntowanie wiedzy z BHP. Pracodawca posiada obowiązek zapewniania pracownikom odpowiednich kursów bezpieczeństwa i higieny pracy, zarówno okresowych, jak i wstępnych. Okresowe szkolenia BHP przygotowują pracownika do bezpiecznego wykonywania określonego rodzaju pracy, przykładowo na stanowisku administracyjnym i biurowym lub na stanowisku robotniczym.